Uwaga, kryzys!
Jeszcze kilka lat temu świat obiegła informacja o nadchodzącym, światowym kryzysie. Dla większości z nas była ona niemal nie do pojęcia – jakie znaczenie dla gospodarki mogą mieć załamania na rynku amerykańskim? Tymczasem okazuje się, że globalny wymiar kryzysu może być właśnie jednym z negatywnych skutków globalizacji.
Prowadzenie działalności gospodarczej na poziomie międzynarodowym sprawia, że zyskuje ona wymiar globalny. Warto pamiętać, że globalizacja to nic innego jak tworzenie się współzależności oraz integracja, zachodząca pomiędzy przedstawicielami rozmaitych krajów i społeczeństw.
Oznacza to, że dla prawidłowego funkcjonowania jednego z elementów gospodarczego łańcucha, istotne jest także prawidłowe działanie wszystkich innych. Kryzys finansowy w skali globalnej może odbijać się na przedstawicielach wszystkich krajów świata.
Spadek pozycji finansowej może skutkować zarówno obniżeniem skali produkcji wybranych dóbr, jak i zmniejszeniem popytu na wybrane produkty. Właśnie ze względu na wzajemne zależności w relacjach rynkowych, tak ważne jest, by wszystkie podmioty gospodarcze funkcjonowały prawidłowo, zarówno razem, jak i każdy z osobna.