Szambo czy kanalizacja?

Decydując się na budowę swojego własnego domu często możemy zadawać sobie pytanie o to, czy powinien on posiadać „normalne” przyłącze do kanalizacji, czy jednak bazować na szambie. Dylemat wcale nie jest tak prosty. Są sytuacje, w których wykonanie szamba jest jedyną szansą na to, aby w ogóle móc korzystać z bieżącej wody oraz sanitariatów. Działka może bowiem nie dawać technicznej możliwości skorzystania z kanalizacji rozumianej klasycznie. W takim układzie naszą jedyną szansą jest sięgnięcie do szamba i ta opcja wcale nie jest głupia, ponieważ ma niewątpliwe zalety. Część inwestorów prywatnych, budujących swoje domy, całkiem świadomie wybiera szambo jako sposób radzenia sobie z nieczystościami. Dzieje się tak, ponieważ szambo daje spory zakres niezależności od instalacji zewnętrznych. Jeżeli jest przy tym dobrze wykonane, może okazać się w praktyce opcją lepszą i do tego całkiem wygodną.

Spore znaczenie ma wielkość naszego szamba. Na pewno nie powinno być ono zbyt małe, ponieważ może się okazać, że będzie się w szybkim tempie zapełniać, a to zmusi nas do częstszego opróżniania zawartości. Tego rzecz jasna nie zrobimy sami – zajmują się tym odpowiednio przygotowani usługodawcy.

Jak najlepiej opróżniać szambo

Wśród rozwiązań jakie należałoby wskazać interesująco prezentują się szamba dwukomorowe, które mają większe gabaryty i tym samym wyraźnie większą pojemność. Niektóre z nich są wykonane w taki sposób, że opróżnianie zawartości może odbywać się tylko raz w roku. Konieczne jest wówczas stosowanie specjalnych preparatów, hamujących biologiczne procesy zachodzące wewnątrz zbiornika. Po taką opcję sięgają najczęściej właściciele posesji, którzy nie chcą regularnie zajmować się problemem opróżniania szamba. Przeciętne szambo jakie funkcjonuje przy domu jednorodzinnym musi być opróżniane raz w miesiącu lub raz na dwa miesiące.

To dość często, choć nie dla wszystkich musi to być kłopot. Ważne, aby cała instalacja była wykonana nowocześnie i w taki sposób, by usunięcie zawartości nie stanowiło problemu technicznego. Niestety wiele szamb budowanych szereg lat temu potrafi skomplikować życie firmom zajmującym się profesjonalnie odbiorem nieczystości. Obecnie budowane szamba są zwykle działem profesjonalnych wykonawców, co eliminuje wiele eksploatacyjnych problemów.

Plusy instalacji kanalizacyjnej

Kanalizacja ma swoje zalety – przede wszystkim jest bezobsługowa. Nie ma konieczności angażowania kogokolwiek do jej opróżniania. Oczywiście mogą pojawić się pewne techniczne problemy, ponieważ jakaś rura może stać się niedrożna, aczkolwiek są to rzeczy, z którymi można sobie stosunkowo łatwo poradzić. Musimy jednak płacić dodatkowo za działanie przyłącza, a sam fakt posiadania prywatnego szamba już żadnego „abonamentu” za sobą nie pociąga.

Wszystko jest zatem kwestią naszej indywidualnej kalkulacji i oceny. .

geodeta myślenice zestawy środków czyszczących