Pasywnie znaczy energooszczędnie

Sporą karierę w krajach zachodnich, a zwłaszcza w Niemczech, zrobiły tak zwane domy pasywne. Zaliczają się one do najciekawszych i najwyżej ocenianych koncepcji w zakresie alternatywnych technologii budowlanych, choć ich specyfika nie zawsze jest rozumiana. Technologia opracowana przez niemieckich specjalistów kładzie ogromny nacisk na cechy energetyczne domu, zwłaszcza w odniesieniu do potrzebnej energii grzewczej. Doskonale wiadomo, że wadą wielu budynków jest to, że mają one kiepską efektywność cieplną – oznacza to, że ich ogrzanie wymaga większego zużycia energii, a to pociąga za sobą wysokie koszty.

Problemy takie praktycznie zawsze wynikają z błędów konstrukcyjnych. Użycie niewłaściwych materiałów oraz kiepsko wykonana izolacja mogą sprawić, że ciepło z domu będzie uciekać w szybkim tempie, a tym samym jako właściciele będziemy musieli zużyć więcej energii, by nie odczuwać chłodu. Problem ten nie występuje poza sezonem grzewczym, jednak jesienią, zimą i wczesną wiosną potrafi nam napsuć krwi – i to w niemałym stopniu. Dlatego tak dużą wagę w naszym klimacie przywiązuje się do izolowania domów.

Trudne warunki dla domów pasywnych

Budynki nie mające odpowiedniej izolacji szybko staną się skarbonką bez dna, bo wydatki na ogrzewanie będą spore. Jak można tego uniknąć? W przypadku standardowego budownictwa remedium stanowi skorzystanie z solidnych izolatorów oraz z czuwania nad tym, by w strukturze budynku nie występowały tak zwane mostki cieplne, a więc miejsca, przez które ciepło ucieka z wnętrza domu. Kiedy tak się dzieje, nawet solidna izolacja może okazać się nieefektywna. Budownictwo pasywne koncentruje się na tym, by do takich sytuacji nie dochodziło.

Pasywne budynki są budowane z odpowiednich materiałów i według określonych zasad. Celem za każdym razem jest postawienie domu „doskonałego energetycznie”, a więc takiego, z którego ciepło nie ucieka, a energia grzewcza nie jest w żaden sposób marnowana. Przekłada się to na dość skomplikowane czynności budowlane, które najlepiej jest powierzyć wykwalifikowanej ekipie z bogatym doświadczeniem. Od razu musimy powiedzieć, że w polskich realiach nie jest o nią łatwo – technologia pasywna nad Wisłą jest póki co bardzo niszowa, a część nominalnie pasywnych domów w praktyce takimi nie jest.

Ciepło na pierwszym planie

Oprócz świetnej izolacji w domu pasywnym muszą znaleźć się też wysokiej klasy okna z dużą ilością komór, ponieważ własności izolacyjne okien mają w tej pasywnej układance spore znaczenie. Także źródło ciepła nie może być przypadkowe, podobnie jak rodzaj wentylacji. Piec musi być tak skonstruowany, aby wytwarzał jak najwięcej ciepła, nie gubiąc go po drodze. Pod tym kątem świetną opcją są piece kondensacyjne, które są w stanie odzyskiwać ciepło z generowanej w czasie działania pary wodnej.

Instalacja wentylacyjna także może odzyskać ciepło z zasysanego powietrza – to kolejna cecha pasywności domu. .

Warbud - Beton Sp. z o. o. oferuje pomy do betonu Warszawa, ul. Gniewkowska 44 www.1809.pl Jandach inwestuje w nowe mieszkania od dewelopera Luboń dla rodziny na kredyt