Od szenga do akordeonu
Mimo że akordeon kojarzony jest głównie z muzyką biesiadną czy przygrywkami kapeli góralskiej, to wciąż znajdują się entuzjaści gry na tym instrumencie. Co roku w Polsce odbywa się kilka festiwali akordeonowych, podczas których prezentują się najlepsi akordeoniści.
Akordeon to instrument, który klasyfikuje się do grupy aerofonów, ponieważ poprzez ruchy ręki grającego wytwarzany jest prąd powietrza, który wprawiając w drganie stroik, wywołuje dźwięk. Historia akordeonu najprawdopodobniej zaczęła się w Chinach, kiedy to wynaleziono instrument o nazwie szeng, który działał na zasadzie drgań i wizualnie kompletnie nie przypominał współczesnego akordeonu.
Dopiero w XVII wieku instrument ten przybył do Europy i zaczął się rozwijać. W roku 1922 powstał prototyp akordeonu zbudowany przez Fryderyka Buschmanna.
7 lat później Cyryl Demian go udoskonalił i skonstruował taki wygląd akordeonu, jaki znamy dziś. Obecnie istnieje wiele odmian akordeonów, a ich najważniejszymi ośrodkami produkcji nadal pozostały Włochy, Niemcy i Rosja.