Obowiązki właściciela budynku

Osobą, która powinna najlepiej orientować się w kwestii posiadania przez dany budynek świadectwa energetycznego jest oczywiście jego właściciel. To właśnie w jego gestii leży dopilnowanie tego, aby tego typu certyfikat został dla budynku przygotowany.

W obowiązku aktualnego właściciela jest przedstawienie dokumentów określających normy energetyczne danego lokalu potencjalnemu nabywcy, czy osobie, która zamierza wynająć lokal. Jeżeli lokal został sprzedany, zyskując tym samym nowego właściciela, to ów nowy posiadacz jest zobowiązany odnowić świadectwo we właściwym czasie, czyli po upływie 10 lat od jego wystawienia.

Tak samo, istnieje obowiązek odnowienia świadectwa w przypadku remontu, który bezpośrednio wpływa na charakterystykę energetyczną budynku. Dobrze zachować czujność oraz regularnie kontrolować kwestie ważności i poprawności dokumentów stanowiących charakterystykę energetyczną budynku, gdyż uchybienia i przeoczania w zakresie dopełnienia tych obowiązków, skutkują niejednokrotnie dość wysokimi karami pieniężnymi.

szkolenia dla spedycji gps.city-traffic.com.pl