Inteligentny dom, czyli warto zainwestować w elektronikę

Dziś nikt już nie ma wątpliwości, że elektronika to rzecz, która po prostu bardzo ułatwia życie przeciętnego człowieka. Najlepszym tego chyba przykładem jest tzw. inteligentny dom, a więc dom sterowany w sposób elektroniczny za pomocą odpowiedniego systemu. Kiedyś było to nie do pomyślenia, natomiast w dzisiejszych czasach coraz częściej staje się to po prostu rzeczywistością – dom często sam doskonale wie, jaką temperaturę w pomieszczeniach ustawić albo kiedy zasłonić rolety lub żaluzje, nie czekając nawet na nasze wskazówki. To jednak nie oznacza, że taki inteligentny dom ma oczywiście „samowolkę” – o wszystkim to nadal decydujemy my, natomiast ustawiając wszystko zawczasu z pewnością zaoszczędzimy nie tylko czas, ale też sporo energii. W jaki sposób stworzyć więc taki system w ramach inteligentnego domu? Potrzebne są przede wszystkim:

  • bezprzewodowy dostęp do internetu,
  • urządzenia z dostępem do sieci internetowej,
  • odpowiedni serwer do zapisu danych.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to wszystko całkiem proste, choć oczywiście stworzenie takiego systemu jest nieco bardziej skomplikowane. Tak czy siak, dziś najważniejszy jest przede wszystkim internet i możliwość połączenia z siecią.

To dlatego w odpowiednie narzędzia wyposażone są dziś choćby takie urządzenia jak… lodówki czy piekarnik, które kiedyś miały tylko jeden podstawowy cel, a dziś właśnie za sprawą połączenia z Internetem zyskują coraz to nowsze funkcje. Jedną z nich jest na przykład możliwość wyświetlania na specjalnym ekranie wbudowanym w piekarnik naszych ulubionych przepisów na konkretne dania. W ten sposób nie musimy już trzymać przepisów na ulubione potrawy w ciężkich segregatorach, lecz bez problemu możemy je katalogować w pamięci samego piekarnika. Podobnych przykładów jest więcej, bo inteligentne urządzenia stają się dziś po prostu coraz bardziej powszechne – lodówka, która podpowiada, czego może nam zabraknąć i jakie produkty się kończą albo telewizor, za pomocą którego możemy rozmawiać w ramach wideokonferencji, a który sterować możemy za pośrednictwem naszego smartfona.

Elektronika a bezpieczeństwo, czyli jak nas chroni własny dom

Warto też przy okazji pamiętać, że za pomocą elektroniki możemy również w znaczący sposób podnieść swoje własne bezpieczeństwo. Mowa tutaj nie tylko o zintegrowaniu systemu zarządzania domem z systemem alarmowym, ale też o różnego rodzaju urządzeniach, które będą dbać o nasze zdrowie i minimalizować ryzyko niebezpieczeństwa. Robią to na przykład czujniki przeciwpożarowe lub wykrywające gaz. Istnieją też inteligentne roboty, nie tylko takie, które pomagają w kuchni, ale również takie, które zadbają o porządek w naszym mieszkaniu.

Wszystko to sprawia, że wizja przyszłości, w której wszyscy żyjemy w inteligentnych domach, staje się coraz bardziej realna.

http://www.tophifi.pl/glosniki/soundbary.html www.thebrusselsconnection.be