Gigantyczny fortepian

W celu uczczenia obchodów 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina wybudowano fortepian. Nic by nie było w tym dziwnego, gdyby nie to, że jest to prawdopodobnie największy koncertujący fortepian na świecie. Fortepian nosi nazwę Stolemowi Klawer i ma ponad 6 m długości, 2,5 m szerokości, i 1,87 m wysokości.

Najbardziej imponujący jest fakt, że waży on prawie 2 tony. Dotychczas żaden instrument nie osiągnął takich rozmiarów. Fortepian – gigant znajduje się w Szymbarku i wpisany jest do Księgi Rekordów Guinnessa.

Inicjatorem i pomysłodawcą stworzenia wielkiego fortepianu był Daniel Czapiewski – właściciel Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Pieczę nad budową instrumentu sprawował mistrz wykonawstwa fortepianów Józef Wolf z Kalisza i zadbał, aby wykonano go zgodnie ze sztuką budowy organów. Instrument wzorowany jest na fortepianach ręcznie wykonywanych przez amerykańskie przedsiębiorstwo Steinway & Sons.

Ze względu na jego wielkość struny basowe były dorabiane i nawijane na przedłużanej nawijarce. Do produkcji fortepianu wykorzystano różne gatunki sezonowego drewna m.in świerku wysokogórskiego, brzozy, sosny, grabu i mahoniu.

Co ciekawe fortepian został osadzony na sześciu nogach, na których widnieją portrety kompozytorów zasłużonych dla polskiej kultury: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego oraz Henryka Mikołaja Góreckiego.

https://fouette.pl/ kursy informatyczne i szkolenia IT www.scartshow.pl