Czym tak naprawdę jest pokojowa Nagroda Nobla?

Świat z zapartym tchem czeka w październiku na ogłoszenie laureata lub laureatów pokojowej Nagrody Nobla.Jest bowiem jeszcze bardzo wiele do naprawienia i dlatego ludzieśledzą losy tych, którzy podejmują się zmian i często wiele ryzykują w walce o pokój na świecie. Dlatego nagroda ta ma olbrzymie znaczenie symboliczne i polityczne.

Czym jest tak naprawdę w praktyce? Co wręcza się laureatom 10 grudnia w Oslo i co dostają oni później? Otóż każdy laureat otrzymuje dyplom, medal a także nagrodę pieniężną, której wysokość co roku ustala Fundacja Nobla. W 2013 roku było to 8 milionów SEK. Oryginalny dyplom autorstwa Gerharda Munthe zawierał motyw lwa widniejącego na herbie Norwegii.

Miało to podkreślić związek pomiędzy Komitetem Noblowskim a Stortingiem. Później dylom zdobiony był przez innego artystę. W 1991 roku podjęto decyzję, aby dyplom co roku wyglądał inaczej.

Od tego roku także dyplomy są wypisywanie ręcznie. Jednakże tekst na dyplomie jest niezmienny od pierwszego wyłonienia laureata pokojowej Nagrody Nobla czyli od 1901 roku.

www.klubbadmintona.pl