Czy słuchawki potrzebują wzmacniacza?

Każde słuchawki możesz podłączyć do wzmacniacza. Pytanie, czy warto to robić? Jeśli dysponujesz popularnym modelem słuchawek, których cena nie przekracza 200 zł, a sprzęt jest przeznaczony do słuchania muzyki lub grania w gry, najprawdopodobniej nie potrzebujesz dodatkowego wzmacniacza. Producenci tych urządzeń tak przygotowują sprzęt, aby działał z pełną mocą po podłączeniu do zwykłego wyjścia mini-jack w komputerze czy odtwarzaczu mp3.

Wzmacniacz przyda się natomiast przy droższych słuchawkach, zwłaszcza tych przeznaczonych do produkcji muzyki, jak klasyczne modele AKG czy niektóre słuchawki Sony. Skąd jednak masz wiedzieć, które modele potrzebują wzmacniacza, a które nie? Najprościej jest poszukać informacji na stronach z testami słuchawek. Sam natomiast możesz to sprawdzić podłączając sprzęt do konfiguracji ze wzmacniaczem i bez.

Słuchawki, które dostaną za mało mocy z mini-jacka, będą produkować bardzo duże ilości wysokich tonów – sybilanty będą kłóć w uszy. Mało będzie natomiast basu i środka. Po podłączeniu do wzmacniacza powinieneś zauważyć, że dźwięk jest pełniejszy i lżejszy.