Cechy mieszkania idealnego
Ogromna liczba ludzi w Polsce mieszka nie w domach jednorodzinnych, a w mieszkaniach. I jest to rzecz całkiem normalna. Jednakże trzeba mieć na uwadze to, że mieszkania potrafią się od siebie diametralnie różnić i właśnie to zróżnicowanie interesuje nas w tym momencie najbardziej. Przede wszystkim lokale takie są oferowane na rynku w bardzo różnym metrażu i w bardzo zróżnicowanym standardzie. To od nas zależy, na którą opcję się zdecydujemy, jednakże w praktyce zawsze wynika to z uwarunkowań natury ekonomicznej. Gdy kupujemy mieszkanie sięgamy przede wszystkim po takie, na jakie nas w danym momencie stać. Niestety w Polsce zarobki i skala osobistych oszczędności w większości przypadków kształtują się tak, że nie mamy możliwości kupić mieszkania za środki własne. Jesteśmy zmuszeni jako konsumenci podpierać się kredytem, a to nigdy nie jest sytuacja komfortowa.
Tak naprawdę mieszkanie kupione na kredyt nie jest do końca nasze. Stanie się takim dopiero wówczas, gdy cała suma kredytu zostanie spłacona, a my będziemy mogli poczuć się właścicielami „pełną gębą”. Nim to nastąpi minie jednak średnio 30 lat. Na tyle bowiem przyznawana jest większość kredytów bankowych.
Przestrzeń w mieszkaniu jest ważna
Skoro jednak jesteśmy przy mieszkaniach, to warto zapytać samych siebie, jakie powinno być to nasze mieszkanie idealne, w którym czulibyśmy się najlepiej i które dawałoby nam dokładnie to, czego oczekujemy? Możliwości w tej materii są bardzo różnorodne. Trzeba w tym momencie wskazać kryteria, jakimi będziemy się posługiwać przy naszej ocenie walorów poszczególnych lokali. Tych kryteriów jest przynajmniej kilka. Jednym z nich są kwestie związane z metrażem oraz liczbą dostępnych pokoi.
Optymalne mieszkanie powinno dawać nam dostateczną przestrzeń. Większość mieszkań jakie wchodzą w grę to dziś lokale dwupokojowe, aczkolwiek przybywa mieszkań z trzema i więcej pokojami. Jednak sama liczba izb jeszcze o niczym nie przesądza. Ważne jest bowiem to, aby mieszkanie miało zadowalający nas metraż. Im większe, tym lepiej – dysponujemy wówczas znacznie lepszą ustawnością, możemy z dużą dozą swobody kształtować charakter naszego mieszkania i dbać o to, by prezentowało się ono tak, jak sobie to wymarzyliśmy. Pewnym minusem może być to, że za większe mieszkanie zapłacimy wyższy czynsz, wyższe będą też koszty jego ogrzania.
Słoneczne mieszkanie w cenie
Mieszkanie, w którym chce się żyć powinno mieć dobrą lokalizację (o czym napiszemy szerzej w oddzielnym tekście), a także odpowiednie ustawienie względem stron świata. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiedni dostęp do światła słonecznego, szczególnie w przypadku pokoi użytkowych oraz salonu.
Równocześnie słońca nie powinno być zbyt wiele w okresie letnim, ponieważ może to skutkować zbytnim nagrzewaniem się wnętrza, a to również nie ma wiele wspólnego z komfortem codziennego funkcjonowania. .